Конфликтите в брака

Ние живеем в усилени времена. Навлязохме в Ноевото време, за което Христос ни предупреди. За това време са характерни две неща: “разврат и насилие” - мислите на сърцето на човека “бяха постоянно само зло”, като “всяка твар се обхождаше развратно на земята”.

 

Става все по трудно за опазим брака си. След Бога най-ценното нещо, което имаме е брака и семейството. Разводите се увеличават дори и сред християните. Една от причините за разводите са конфликтите и незнанието как да се разрешат. Конфликтът е нормална част от брака. Няма бракове без конфликти. Ако някой каже, че няма конфликти в брака си - този брак не е нормален.

 

Какво е конфликт? Конфликт означава “да удряме заедно”. Това е противоречие, спречкване, сблъсък, разногласие. Сблъсък на противоположни или несъвместими сили, сблъсък на две нервни системи. Конфликтите са неизбежна част от брака. Дори и при идеални взаимоотношения конфликти ще има, защото сме две личности в едно.  Духовен и успешен е този брак, не в който няма, а който най-бързо и духовно се справя с конфликтите. Много християни мислят, че ако нямат конфликти в брака ще имат пълно щастие. Изразът “ние никога не се караме” не говори за добър брак, а говори за някаква нездравословна зависимост от брачния другар - безразличие към нуждите му. Много вярващи жени с невярващи съпрузи казват: “Ако мъжът ми повярва, конфликтите ще спрат.” и това показва тяхното незнание в тази сфера. Главното е не да правим бракове без конфликти, а да се научим правилно да спорим и да разрешаваме конфликтите си по най-бързия и духовен начин. В брака взаимоотношенията са много тесни, близки и всичките ни слабости и грешки излизат на яве и това поражда конфликти.

Мъжете по-трудно се справят с конфликтите. Мъжът е по-уязвим и живее по-малко, повече боледува от сърдечно съдови заболявания и психични разстройства. Затова при конфликт мъжа е по-склонен към отдръпване и затваряне. Мъжете реагират на конфликтите като освобождават гнева си, чрез внезапен изблик, отколкото чрез бавно предвиждащи се преговори. Мъжете показват гняв по-рядко от жените и поради това, че са склонни да задържат гнева в себе си, повече и  боледуват. Според изследванията, психолозите установяват, че мъжът е склонен да смята, че разрешаването на конфликтите трябва  да бъде както при спортните състезания – определено време, определени граници и да има край. Мъжете са състезатели и дори и в конфликтите те искат да покажат уменията си за постигане на победа.

Жените по-лесно се справят с конфликтите. По-издържливи са, лесно правят конфликти и лесно излизат от тях. Жените също имат план за “играта”, но при тях всичко преминава през емоционалния филтър на чувствата им.

Повечето мъже и жени съзнават, че когато имат несъгласие, те използват за разрешаване различни методи, основани на личната ценностна система. Изглежда, че всеки пол има изградени “кодекси”, които ръководят поведението  му по време на конфликт. Случайните конфликти са знак за здрава и пълноценна връзка. Те са израз на загриженост и топлота в брака. Според изследванията честотата на конфликтите и споровете не остават постоянни на брой с течение на годините.

Младите в медения месец имат конфликти поради лични разбирания и най-вече дразнещо поведение, към което им е трудно да се приспособят.

В средна възраст брачната двойка спори повече за пари, но с времето тези спорове намаляват.

Най-малко конфликти имат възрастните двойки след 60 години.

 

Category: